Douz

>>> aktuální nabídka zájezdů do Tuniska <<<

Douz je malé město ve střední části jižního Tuniska. Mluví se o něm jako o „Bráně do Sahary“. Douz je oblíbený cíl cesty pro turisty, kteří chtějí poznat opravdovou poušť, ať už na hřbetu velblouda nebo v motorizované čtyřkolce.

Město Douz vzrostlo okolo dřívější rozsáhlé palmové oázy, která stojí na severním okraji saharské pouště. Obklopena téměř výlučně pouští a suchou keřovitou krajinou, v minulosti bývala tato oáza důležitou zastávkou na cestě kočovných karavan na cestě napříč Saharou. Dnes sem přicházejí skupiny turistů, mnoho z nich v organizovaných výletech turistických kanceláří vypravujících sem autobusy s pobřežních letovisek, aby poznali pravou chuť mocné Sahary na vlastní oči.

Co v Douz navštívit

Každoroční Mezinárodní festival Sahary. Koná se pravidelně koncem roku, 4-denní festival ukazuje místní pouštní kulturu, včetně ukázek mistrovství v jízdě na velbloudu a na koni, ale i předčítání poezie a tradiční hudby a tance.

Muzeum Sahary – nijak rozsáhlá, přesto zajímavá sbírka portrétuje tradiční život na Sahaře, kde zakladatel a správce muzea, který je také oblíbený místní básník, zdvořile a trpělivě komentuje fascinující prohlídku této sbírky. Otevřeno: Út-Ne 9:30 – 16:30.

^nahoru

Co v Douz udělat

Vydejte se na výlet na velbloudu do Sahary s jedním z mnoha pronajímatelů a průvodců, které najdete na mnoha místech ve středu města.

Lze si dohodnou i jiný způsob exkurze po Sahaře, včetně jezděna zapůjčeném motocyklu nebo čtyřkolce, většino nabízené stejnými poskytovateli.
Navštivte Chott al-Jerid. Širé, suché a slané jezero pokryté silnou krustou vysrážené soli která se třpytí na slunci jako drahokamy. Podívejte se zblízka a můžete vidět některé optické klamy.

^nahoru

Kde v Douz nakupovat

Okolo hlavního náměstí, kde jsou k mání všechny druhy zboží, o které mívají turisté zájem, do malého a rušného místního trhu pro ovoce a zeleninu, datle a olivy, chleba nebo jiné zboží pro běžný piknik.

^nahoru

Kde v Douz složit hlavu

Pokud se vydáte na projížďku velbloudem v noci, budete moci spát někde venku v poušti (a proto ušetříte cenu jedné noci ubytování ve městě. Mějte však ale na paměti, že navzdory pohlednicím v cestovních kancelářích, které ukazují obrázky luxusních stanů beduínského stylu, jsou to pořád jenom stany a krytí je prosté a také příslušenství stanu není žádny 5-hvězdičkový hotel. Nicméně skvělý zážitek u pouštního ohně, bubnování, tanec (můžete vyzkoušet), na ohni upečený chléb k snídani a cesta ráno zpět na velbloudím hřbetě jsou nazaměnitelné události.

Hotel 20 Mars nabízí rozumné ceny, je velmi čistý a klidný, prostší pokoje v přízemí a apartmány v prvním patře, rozložené okolo osvěžujícího, půvabného dvora na němž se podává snídaně a svačina a kde se lze účastnit šachových partií.

^nahoru