El Jem

>>> aktuální nabídka zájezdů do Tuniska <<<

El Jem je maloměsto ve výchdní části země, ve kterém se nacházejí zbytky římského amfiteátru, který je součástí seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

El Jem se v době římské nadvlády nazýval Thysdrus, po Kartágu (dnes najdeme pozůstatky na okraji dnešního města Tunis) jedno z tehdy nejvýznamějších měst severní Afriky. Amfiteátr samotný byl postaven okolo poloviny 3. století n.l. a plně zaplněný poskytoval podívanou až pro 35 000 diváků.

Po nějakém čase se pozvolna ocital v havarijním stavu, poněvadž místní obyvatelé používali kamenné bloky konstrukce ke stavbě okolního města. Přidal se k Velké mešitě v Kairouanu a byl zařazen Na Seznam světových dědictví v roce 1979. V nedávné době byl použit i při natáčení filmu, a to oscary ověnčeného velkofilmu Gladiátor.

Jak se do El Jem dostat

El Jem je plus mínus stejně daleko jak ze Sousse, tak ze Sfaxu, leží kousek mimo hlavní trasu mezi těmito dvěma výše zmíněnými.

Autem – směrem na jih ze Sousse (na sever ze Sfaxu) asi hodinu, amfiteátr je viditelný už zdálky, když se blížíte k městu a sjezd z hlavní silnice je přehledně značený.

^nahoru

Cestování po El Jem

El Jem je malé město a všechno co tu stojí za vidění není daleko pěšky.

Vlak je také dobře použitelný. Vagóny vlaku jsou pohodlné a cesta jimi netrvá dlouho.Je možné, pokud jste ochotni brzo vstávat, vyjet ranním vlakem z Tunisu, prohlédnout si El Jem a navečer vyrazit zpět po stejné trase. Je to možné stihnout za den a ani nemusíte spěchat, aby vám zbyl nějaký čas na procházku po Tunisu.

^nahoru

El Jem, co stojí za vidění

Především amfiteátr, hlavní dominantu města.

^nahoru

V El Jem určitě udělejte

Vyšplhejte na vyvýšené části amfiteátru a ponořte se do toho překrásného výhledu na okolní krajinu. Nebo také můžete projít do sklepení arény vchodem uprostřed cirku a obhlédnout si místnosti, kde žila zvířata, vypouštěná na souboje proti gladiátorům z klecí. Podzemní části jsou přístupnější a mnohém méně dotčené zubem času, než jak je tomu v římském Kolloseu.

^nahoru