El Kef

>>> aktuální nabídka zájezdů do Tuniska <<<

El Kef (neboli Le Kef, arabsky الكاف‎) je menší z velkoměst tuniského severozápadu. Město je postaveno na jižním straně hory Jebel Dyr, která je součástí pohoří Tebersouk, neboli východního konce vysokého pohoří Atlas. El Kef je zapadlé město, tudíž nabízí Tunisko v jeho původní, nefalšované podobě. Jsou zde velmi zajimavá místa k vidění, a taky je město praktickým opěrným bodem pro jednodenní výlety do okolní oblasti.

Jak se dostat do El Kef

Do města El Kef lze přijet autem, autobusem, pomocí louage (sdílení taxi-dodávky). Přímá cesta do Tunisu trvá asi 3.5 hodiny. Podobně jako kdekoli jinde v Tunisku, vozidla louage lze najmou přímo nebo nepřímo do a z kteréhokoli města. Stanice louage vozů a autobusů je umístěna asi deset minut chůze z kopce od centra, náměstí Place de l’Independence.

^nahoru

Cestování po El Kef

Až budete ve městě, budete mít dvě možností jak se přesouvat , zavolat si taxi, nebo vyrazit pěšky. Taxíky jsou na každém rohu a jsou velmi levné (jízda od autobusové stanice do centra starého města by měla stát méně než 1 dinár = 12.5 Kč). Nicméně vzhledem ke kompaktnosti města, jít po svých bude nejlepší a vzhledem k teplotě v neklimatizovaném, plechovém voze taxislužby za horkého dne i nejvhodnější.

^nahoru

V El Kef stojí za vidění

Hlavní atrakcí města El Kef je byzantinská kasba (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kasba), snadno spatřitelná téměř odkudkoli ve městě. Leží poblíž městského vrcholku, zvedajíc se do výše ze staré mediny. V minulosti to bývala jedna z řady pevností postavených v 5. století před n.l. V současné době si ji můžeme prohlédnou ve stylu byzantské a otomanské architektury. Technicky vzato je vstup zadarmo, ale považuje se za zdvořilost zaplatit vrátným u vchodu do kasby malý poplatek. Místo mělo naposled vojenské využití začátkem 50. let, když zde byl mimo jiné uvězněn Habib Bourguiba, později první prezident Tuniské republiky.

^nahoru

Pití v El Kef

Drobné kavárny, které protkávají město, bývají zaplněny místními muži. Pokud jde o alkoholické nápoje, je městě je pouze jedna restaurace koncesovaná k prodeji alkoholu, a to Restaurant Venus, kde se podává tuniské víno a pivo. Pivo by zde mělo stát okolo 4 dinárů (něco přes 50 Kč).

^nahoru

Ubytování v El Kef

Hotely, ve kterých je možno přespat, najdete povětšinou v okolí Place de l’Independence.

Za zmínku stojí Residence Venus, malý penzion v Rue Mouldi Khamessi (tel: 204-183). Je to velmi úhledný hotel, který vede rodina přívětivých lidí. Skoro všechny pokoje mají vlastní koupelnu (několik má sdílenou koupelnu) a snídaně zde je v ceně pobytu. Výše vyjednané ceny závisí na roční době a délce vašeho pobytu, ale běžně se pohybuje mezi 20 a 25 dináry za noc (250 – 300 Kč). Pokud navštívíte město v zimním období, je dobré na začátku pobytu zkontrolovat, jestli má váš pokoj funkční radiátory.

^nahoru

Výlety do okolí El Kef

Po cestě asi 60 km na jihozápad narazíte na stolovou horu Jugharta. Tato rozsálhá mesa (kamenná vyvýšenina uprostřed pouště) se zvedá z krajiny poblíž alžírsko-tuniské hranice a má na vrcholu měsíční povrch, který můžete obdivovat, a masivní prolákliny, přes které můžete skočit. Je to jeden z nejzajímavější přírodních úkazů, které můžete v Tunisku navštívit. Jeďte nejprve do vesnice Kalkat Es-Senan, potom se dejte cestou ze středu vesnice vedoucí úpatím hory až ke schodům, které vás dovedou až k vrcholku.

Navštivte město Dougga, vzdálené asi 50 km východně, kde můžete najít ruiny římského osídlení zařazené mezi Světová kulturní dědictví UNESCO.

Jeďte do vrchoviny na severu navštívit „alpské“ město Ain Drahan.

^nahoru