Kairouan

>>> aktuální nabídka zájezdů do Tuniska <<<

Kairouan je město v Tunisku. Arabsky القيروان (neboli také Kairwan, Kayrawan, Al Qayrawan) je posvátné město muslimů, v pořadí významnosti čtvrté (po Mekce, Medině a Jeruzalémě ) poutní místo islámu. Říká se, že sedm návštěv tohoto města jsou odpovídají jedné návštěvě Mekky. Městské prostorné mešity a slavná kulturní historie zapříčinily jeho přidání do seznamu světových kulturních památek UNESCO.

Jak se dostat do Kairouan

Autobusy sem přijíždějí z větších měst, z Tunisu, ze Sousse a ze Sfaxu.

Všimněte si: neodbytní obchodníci z krámků z koberci jsou známí svou taktikou, při které cestují autobusem po městě, skamarádí se s turisty, aby je mohli nalákat do obchodů, kde se koberce prodávají. Někdy je dobré mít toto na paměti.

Vozidla louage přijíždějí do Kairouanu z mnoha dalších míst a jsou pravděpodobně nejlepší a nejfrekventovanější dopravní prostředek používaný k dopravě tam a zpět.

Do města nevede vlaková dráha.

Stanice jak autobusů tak louagges jsou umístěny na severozápad od mediny. I když, pokud požádáte řidiče, ochotně vám zastaví i u medinské brány.

^nahoru

Cestování po Kairouan

Medina se nejlépe prozkoumává pěšky, částečně kvůli tomu, abyste mohli lépe nasát atmosféru, ale také proto, že do některých míst zkrátka nejezdí ani se nevejde žádný motorizovaný transportní prostředek. Mnoho obchodníků poblíž hlavní mešity vás bude lákat, abyste je navštívili pro skvělý rozhled z jeich obchodu na celou oblast, s očekáváním, že když už jste navštívili obchod, budete ochotni i něco koupit, pokud to nemáte v úmyslu, je obvyklé dát majiteli alespoň malý peněžitý dar.

^nahoru

V Kairouan stojí za vidění

Velká Mešita je jedna z nejkrásnějších muslimských budov nejen v Tunisku, ale i v celé Africe a zaslouží si větší zájem. Ne-muslimové nejsou vpouštěni do modlitební haly, ale vrata jsou otevřena a je dovoleno nahlédnou dovnitř. Přístup na hlavní dvůr je povolen každému. Některé sloupy, které můžeme v komplexu vidět, pocházejí z Kartága.

Mešita o trojích dveřích má jednu z nejskvostnějších fasád v Tunisku, interiér je bohužel veřejnosti uzavřen.

Medrassy, neboli islámské školy, kterých ve městě najdeme několik v oblasti městského centra, jsou otevřeny i turistům.

Bi’r Barouta je studna, okolo které vznikla oáza a kde bylo založeno město Kairouan, údajně je propojena je studnou ZamZam v Mekce, jedno z nejposvátnějších míst pro muslimy ve městě.

Medina jako taková je ideální místo pro bezcílné toulky, pokud vám některá místa budou připadat povědomá, možná jste je viděli ve filmu Raiders of the Lost Ark, kde město suplovalo Káhiru.

^nahoru

V Kairouan musíte udělat

Pokud se horko již stane pro vás nesnesitelným, udělejte návštěvu některé z mnoha tradičních čajoven, kde si můžete vychutnat výborné orientální čaje.

^nahoru

Nakupování v Kairouan

Koberce, Kairouan je mimořádně proslavený svými tkalci a prodejci koberců a návštěva jednoho z jejich obchodů je nedílnou součástí návštěvy města. Koberce se děli podle kvality, tedy podle počtu uzlů na čtvereční metr. Přičemž běžná tkalcovská práce má asi 10 000 až 40 000 uzlů, kvalitní od 65 000 do 90 000 a extra kvalitní od 160 000 až po 500 000. Koberce tkané z hedvábí mohou mít i více než 500 000 na čtvereční metr.

^nahoru

Jídlo v Kairouan

Kairouanská specialita, lepkavé pečivo zvané makrouhd, se dá sehnat nejen tady ve městě, ale po celém Tunisku.

^nahoru

Pití v Kairouan

Na cestě od hlavní brány ke středu města snadno najdete několik příjemných čajoven.

^nahoru

Kde se v Kairouan ubytovat

3-hvězdičkové hotely

Amina, Route de Tunis GP 2, Tel : (77) 226 555 / 235 466, Fax : (77) 235 411.
Continental, Tel : (77) 231 135, Fax : (77) 229 900.
Splendid, Rue 9 Avril, Tel : (77) 230 041 / 227 522, Fax : (77) 230 829.

2-hvězdičkové

Tunisia, Avenue de la Republique, Tel : (77) 231 855, Fax : (77) 231 597.

^nahoru

Kam z Kairouan pokračovat