Fauna & Flora
Rostou tam datlové palmy - vysoké, pak jsou plané – vypadají jako velký ananas. Datle na Cap Bonu nedozrávají, datle dozrávají okolo solného jezera. Popínavá rostlina s pravidla s červenými, ružovými ..květy je buganvílie, ibišky jsou červené, bílé, pozor na žlutý pestík, pěkně barví oblečení a nejde to ani zanic vyprat. Olivovník asi všichni poznáte, eukalypty, mimózy a olenadry asi taky. Strom podobný naší borovici se jmenuje Pínie, Cedr vypadá jako smrk s jehličkami nahoru. Tráva tam neroste, tam kde je, je zasázená uměle, ano, zasázená, tráva se tu neseje ale sází, chodit po ni je jako po tlustém mechovém koberci, prostě paráda. Jako u nás rostou bodláky, tak u nich jsou jako plevele kaktusy, 2 metrové agávé, opuncie a různé pro mě neznámé druhy. Slouží jako místní odpadkové koše, žadné jsem totiž nikde neviděl a tak když zafouká vítr odpadky končí většinou na nich. Banánovníky jsou většinou pro okrasu, nevím jestli tam dozrávají. Houby tam prý rostou koncem listopadu a jsou jich mraky protože oni houby nejedí, pro ně jsou všechny houby championy. Jinak všude žlutý písek a světle hnědá půda.
Olivy jsou nejvíc rozšířené, rostou strašně pomalu, říkají, že děd sází sad pro vnuka. Plodí za 50-60 let, některé jsou staré i 1 000 let. Jeden strom dá 150 – 300 kg oliv, 15 olivovníků uživí na celý rok 5ti člennou rodinu. Olivový olej je z oblasti Cap Bon nejkvalitnější. Komárů je tam velmi málo, zato mouchy, jsou drzejší a když je chcete chytnout tak pozor, startují dozadu. Jinak bežně vám vleze malá ještěrka na balkon. Jo, taky je tam strašně moc koček, psa tam má strašně málo lidi, viděl jsem pouze 2 psy - pes je totiž v Islámu nečisté zvíře, něco jako dřív pro katolíka černa kočka a zemřít spolu se psem, třeba při nějaké nehodě znamená, že se dotyčný nedostane do”nebe”. Tip – vemte si s sebou psa a zkuste nastoupit do autobusu – buď vás vyhodí nebo v lepším případě budete v autobuse úplně sami ( i bez řidiče ). Pozor, kočky v žádném případě nehlaďte, očkování proti vzteklině je přežitek a neriskujte vzteklinu, těžko budete kočku chytat a přemlouvat ji aby šla na testy. Na solném jezeře okolo hlavního města Tunis můžete vidět hejna plameňáků. Velbloudi k moři a do hotelů pro svůj smrad nesmí, pokud chcete vidět velblouda domluvte se na recepci, vyřídí vám to, z S.H.B 3 hodinová projíždka na velbloudovi do osady křováků s posezením stojí 30D/osobu. Při posezení s křováky slušně odmítněte nabízený čaj, vaří jej z povrchové vody, nechovejte se povýšeně, žijí primitivně, dětem rozdejte bonbóny. Při projížďce na velbloudovi si vemte delší kalhoty, deka pod sedlem je krátká a škrábe.
Moře a pláže
Je klidné dopoledne, je to jako bazén, pláže jsou písčite, široké asi 20 – 50 metrů, dlouhé i několik kilometrů. V moři je čistá voda, dno je taky písčite, čisté, ideální pro děcka, hloubka je až po nějakých 30-40ti metrech. Odpoledne jsou většinou vlny, asi tak 30 – 50ti centimetrové …
Vemte si nafukovací lehátko, je to paráda nechat se houpat na vlnách. Na pláž si vemte prostěradlo, písek se z něj lehce dostane, z froté ručníku už jej nedostanete a kombinace písek & slaná voda dělá z froté ručníku překližku.
Boty do vody nepotřebujete, dno je písčité, čisté.
U moře je spousta atrakcí, jízda na banánu stojí 8D, na pneumatice 8D, na lyžích 12D, padák 20D, dva 30D, dítě 12D. Projížďka na motorovém člunu nebo vodním skútru stojí 10-20D/20 min