Jídlo v Tunisku

Tuniská kuchyně je téměř totožná s tradicí jiných zemí Maghrebu v severní Africe, typické „ajntopfy“ ze zeleniny, masa a kus-kusu (něco mezi těstovinami a krupicí) nebo marqy (podobné marockému tajine, ale Tunisané říkají tajines zcela jinému pokrmu, nepodobnému tomu marockému). Kus-kus a marqa jsou základním kamenem téměř všech jídel místní kuchyně. Typickými přísadami, které byste mohli rozlišit jsou např. pálivá chilli omáčka harissa, elementární je časté použití maličkých oliv a tuniských tajines (nepleťte si s marockou specialitou). V tunisku jde o placku podobnou omeletě, do které je zapečeno maso na způsob ragú, zelenina smíchaná z dalšími ingrediencemi, jakými můžou být bylinky, koření, lušteniny, vnitřnosti,atd. Dále lze tento pokrm obohatit vejci nebo sýrem a zapékat do silné placky dokud vejce nejsou hotové., trochu to připomíná italskou frittatu. Co se týče použitého masa, je zde oblíbené maso skopové a také plody moře.

Shorba Frik – skopový vývar
Coucha – skopová plec vařená s kurkumou a kajenským pepřem
Khobz Tabouna (čti Khobz tabuna) – tradiční chléb pečený v peci
Brik – velmi křupavé, tenké pečivo s celým vejcem (Brik à l’oeuf), někdy se přidává petržel, cibule a dokonce i maso, například sekaná z jehněčího nebo tuňák (Brik au thon). Velmi chutný a překvapivě nijak drahý předkrm. Jí se rukama a proto jej jezte velmi opatrně.
Berberské jehněčí – jehněčí vařené s bramborami a mrkví v hliněném hrnci
Merguez – drobné, kořeněné párky
Salade Tunnisienne – hlávkový salát, zelený pepř, cibule , rajčata, olivy a ředkvičky smíchané s tuňákem
Tuniské dorty – velmi sladký moučník, podobný dezertu Baklava
Harissa – velmi pálivé, chilli kořeněné těsto (někdy zjemněno karotkami nebo jogurtem), podávané s chlebem jako předkrm před téměř jakýmkoli jídlem.
Fricasse – smažený sendvič s tuňákem, harissou, olivami a olivovým olejem
Bambaloony – smažený, sladký koláč, chuťově podobný koblihám, podávaný s cukrem

Bohužel, síť restaurací v Tunisku má pro evropský vkus moc velká oka, restaurací je málo a úroveň obsluhy je zatím nízká, většina jídel je podávána jako psovi kost, a to jídel nemastných, neslaných. Tyto charakteristiky mají sklon se rozšiřovat po celé cenové paletě, ale může se vám stát, že narazíte na místo, kde prodávají velmi chutný kus-kus nebo omáčku Coucha i za nízké ceny. Pokud chcete ochutnat pravou tuniskou kuchyni, která jistě má co nabídnou a je velmi chutná, museli byste navštívit něčí domácnost a být pozváni ke stolu.