Pití v Tunisku

Jako jedna z pokrokových muslimských zemí, Tunisko sice zakazuje alkoholické nápoje, dostupnost lihovin je omezena (ale nijak rigorózně) na určitá koncesovaná restaurační zařízení (pochopitelně za vyšší cenu), některá turistická letoviska a obchody řetězce Magasin General. Velké obchodní domy (třeba Carrefour v Marse/Kartágo) a některé supermarkety (např. Monoprix) prodávají pivo a víno a několik druhů místních a dovozových destilátů po celý rok s výjimkou o muslimských svátcích. Cestovatelky by si měly být vědomi faktu, že mimo turistická letoviska a jiná místa s výskytem zahraničních návštěvníků se jim může stát, že až vyrazí na drink do nějakého místního, zakouřeného baru, budou možná jedinými návštěvnicemi ženského pohlaví. Některých barech se jim dokonce může přihodit, že jim bude zakázán vstup, nebo bude vedoucí žádat pas k legitimaci a zjištění státní příslušnosti. Proto by si ženy a dívky měly dobře rozmyslet, kam se půjdou napít.

Pivo – Oblíbená místní značka je Celtia, některé pivnice ale nabízejí i světlé pivo z dovozu. Místní pivovar LowenBrau celkem ujde. V současné době staví v Tunisu svůj pivovar Heineken. Doporučujeme pivo Celtia „En Pression“ = točené.

Víno – Většina míst, která vůbec víno nabízí, má vinný lístek složený předevím z tuzemských odrůd, které rozhodně nejsou k zahození. Počátky tuniského vinařství byly iniciativou francouzských degustátorů a vinařů. Až do 70. let se většina produkce vyvážela do Evropy přes Francii. Po oslabení francouzského vlivu ale zemi zůstaly vinice, družstva které je spravují nadále produkují hektolitry vína, z nichž 80% zkonzumují turisté. Od doby částečné privatizace některých z těchto družstev se na tuniském trhu objevila i zahraniční vína. Drobné společnosti jako například Domaine Atlas, St. Augustin, Ceptunes, atd. úspěšně prosadily novou generaci tuniských vín. Dovoz vína je stále velmi nákladný a to zejména kvůli vysokému zdanění. Některé velmi luxusní hotely jsou sto zázračne obstarat francouzská a italská vína za určitou odpovídající cenu.

Boukha – je tuniská pálenka z fíků.

Káva – se podává velmi silná, v malých šálcích. Tuniské cappuccino se obdobně podává velmi silné v malých šálcích. „Café Creme“ je něco jako vídeňská káva a lze jej koupit v některých turistických oblastech, někde ji dokonce dostanete v klasickém hrnku.

Čaj – se podává obyčejně po jídle.

Mátový Čaj – se pije kdykoliv během dne a to velmi sladký a skutečně z máty peprné