Tuniskem ve zdraví

Malárie – V Tunisku není mnoho případů malárie, nicméně je dobré si s sebou přibalit sprej proti komárům.

Slunce – Mějte prosím na paměti, že Slunce může být často váš nejhorší nepřítel. Doporučujeme se opakovaně mazat opalovacím krémem v vysokou UV ochranou (faktor 30 a více). Takovéto krémy, pokud je nemáte s sebou z domova, je lepší koupit v místních supermarketech než v hotelovém obchodě za několikanásobek ceny.

Dávejte si pozor co jíte a co pijete (i když si dáte kolu z láhve, kostky ledy jsou z místní vody nejisté kvality a zdravotní nezávadnosti). Žaludeční potíže jsou častým problémem neopatrných turistů. Kvalita a bezpečnost vody z kohoutku v hotelích bývá dobrá, alespoň v těch lepších.

Očkování

Plánujete-li svou dovolenou dopředu, důrazně se doporučuje si předem promluvit se svým ošetřujícím lékařem o rizicích návštěvy zahraničí i o doporučeném očkování, a to 4 – 8 týdnů předem. (tato lhůty je důležitá, poněvadž některé vakcíny zabírají až po týdnech, některé mají ochranou lhůtu, po kterou nesmíte vycestovat ze země kvůli nakažlivost). V ČR jsou pro občany některá očkování povinná a hradí je stát, některá si hradí sami zájemci, ceny jsou většinou v řádech stokorun.

Žlutá zimnice – Očkování je povinné pro všechny kdo cestují z nebo v poslední době navštívili oblasti kde se vyskytuje, tj. africký a americký kontinent.

Hepatitida (žloutenka) typu A – doporučuje se dvojí očkování alespoň s 6-měsíční přestávkou pro vytvoření protilátek na 10 let, v ČR je většina lidí očkována, více informací vám poví váš lékař

Dětská obrna – v ČR vymýcena v 60. letech, od té doby plošné očkování
Hepatitida B – Doporučeno pokud je pravděpodobný blízký kontakt s místními, nebo pokud navštěvujete zemi na více než 6 měsíců. V ČR děti plošně očkovány, dospělí jen někteří.