Sousse

>>> last minute zájezdy do Sousse <<<

Sousse (سوسة Susa) je jedno ze starších měst v Tunisku, ve kterém najdete hodnověrnou medinu, která patří na seznam UNESCO památek Světového dědictví. Je to oblíbený turistický cíl, zejména pro Rusy, Srby, Brity, Němce a východoevropany. Mimo to je umístěn na pobřeží, vybaveném upravenými plážemi a tyrkysovým mořem.

Jak se dostat do Sousse

Letecky

Nevhodnější je využít letiště v Monastiru, které je na jih odsud, rovněž na pobřeží, asi 20 minut cesty vzdálené. Toto letiště je hojně užíváno pro charterové lety na dovolenou. Z jiné části Tuniska je možné sem přijet jedním z mnoha vlaků a sdílených taxi, pohybujících se na trase.

Vlakem

Sousse je jedna ze zastávek na vlakové lince z Tunisu (na severu) dolů do Sfaxu a Monastiru na jih. Příklad ceny z Tunisu do Sousse je 12/10/6 dinárů podle třídy (Grand/1. tř./2. tř.).

Autem

Dálnice A-1 spojuje Tunis se Sousse. Na dálnicích v Tunisku se platí mýtné. Navíc Sousse protíná i Národní silnice 1 (RN 1), která spojuje město s jižní částí státu a s Libyí. Silnice jsou ve velmi dobrém stavu. K tomu ještě jezdí do městského přístavu trajekt z Palerma (Itálie), který vám třikrát do týdne může přivést vaše auto. Všimněte si ale že řízení vozu po tuniských silnicích může být velmi nebezpečná a trýznivá zkušenost, poněvadž řidiči v Tunisku zřídka věnují pozornost i základním pravidlům provozu na pozemních komunikacích. Dopravní nehody jsou v Tunisku záležitostí denního pořádku.

Autobusem

Autobusy (místně: „car“) poskytují dopravní spojení se zbytkem Tuniska. Pak zde také můžete využít sdílení taxi dodávek, tzv. louage, které pokrývají každý kout země. Autobusovou stanici budeme hledat kousek od bran do mediny. Ceny této dopravy bývají nižší než lístek na vlak i ve 2. třídě. Autobusy nejsou standardně vybaveny klimatizací.

Lodí

Auto trajekty a expresní lodě spojují Sousse s Marseille a s Palermem zhruba třikrát do týdne (podle ročního období). Cesta trvá 4 – 5 hodin expresní lodí nebo 7 – 8 hodin auto trajektem do Palerma. Soukromé lodě a jachty mohou využívat kotviště Port El Kantaoui (středisko asi 12 km severně od Sousse).

^nahoru

Cestování po Sousse

Taxíkem

Řidiči taxi mají špatnou reputaci a průvodci doporučují si dohodnout cenu před nástupem do taxi a taky jestli cena platí dohromady nebo pro každou přepravovanou osobu. Většina je vybavena taxametry, ale zdráhá se je používat. Pokud už je přesvědčíte, aby měřič zapnuli, zkontrolujte také, že při výjezdu neukazuje více jak 0.310 dináru, jinak vystupte. V nočních hodinách (mezi 21:00 a 5:00) je základní taxa 0.510/km. I přesto, pokud pojedete v taxi se zapnutým taxametrem, sledujte kolik ukazuje, protože někteří řidiči je mají upravené, aby naměřili více, nebo dokonce mají „speciální taxu“ pro turisty. Běžná cena jízdného za cestu během dne mezi Sousse a Kantaoui, se správně nastaveným taxametrem, by se měla pohybovat okolo 4.100 dináru. Většinou budou ale taxikáři žádat okolo 7 dinárů, i s taxametrem. Pokud chcete, můžete cenu předem usmlouvat na 5 – 6 dinárů ještě před jízdou. Vozidla taxi jsou žlutá a jsou vybavena nálepku licence taxislužby na čelním skle.

Spolujízda sdílením taxíku – většinou se používají velká auta, minibusy nebo dodávky pro přepravu osob. Odjíždějí jakmile se naplní kapacita a stojí cca. 10 % ceny taxíku, proto jsou hodně používány místními. Sdílená taxi vás dovezou i mnohem dále než běžná taxi, ze Sousse jezdí až do Monastiru a do Hammametu. Louage, jak se také říká sdíleným taxi, jsou žlutá s modrým pruhem před prostředek vozu.

Tuk-tuky a mini-vlaky nabízejí zábavnější způsob, jak dojet do Port El Kantaoui, což je 12 km trasa. Jsou to otevřená a sdílená vozidla, která odjíždějí, když jsou alespoň z větší části zaplněná.

Koňské povozy jsou další možností, jak zábavným způsobem strávit trasu do Port El Kantaoui. Cenu lze uhádat i na méně než dvojnásobek ceny taxi.

^nahoru

V Sousse stojí za vidění

Všechny zajímavosti, které v Sousse stojí za vidění, najdete v pulsujícím srdci města, labyrintu mediny.

Velká Mešita. Překvapivě klidné místo s ohledem na jeho umístění uprostřed města. Postavena v roce 850 n. l., je tato mešita postavena v prostém a strohém stylu Alghabitské architektury. Vůbec žádnou dekoraci kromě řetězce lomených arabských a zakřivených oblouků tam nenajdete. Dokonce i modlitební místnost je pokryta rákosovými rohožemi místo obvyklých koberců. Musíte mít vhodné oblečení, abyste byli vpuštěni, ale lze si za malý poplatek půjčit zelený háv, kterým se můžete zahalit.

Muzeum mozaiky v budově pomalu chátrající staré kasby (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kasba) na okraji mediny.

Tradiční tuniský dům. Toto okouzlující malé museum je umístěno uvnitř starých městských hradeb, necelých 200 metrů od hlavního autobusového terminálu. Po úmrtí posledního člena starodávné tuniské rodiny se budova stala muzeem.

Celý pozemek má střed na otevřeném dvoře, ze kterého je přístup do všech místností, a to včetně ložnic první a druhé manželky střídavě pokoje dětí.

Všechny pokoje jsou nádherně zařízeny nábytkem, nalezneme zde i 200 let staré záclony a německé hodiny dovezené v první dekádě 19. století.

Konstrukce domu je dovršena věží, původně využívanou jako hvězdárnu k určení začátku ramadánu, dnes z ní lze shlédnout město Sousse.

Ribat

Sice není tak rozlehlý ani tak rozsáhlý jako ribat v Monastiru, ale toto svaté opevněné místo stojí za menší zastávku. Dříve toto místo sloužilo jako sídlo islámských bojovníků, ve své podstatě a učení podobné sídlu rytířů řádu Milosrdných bratří na Rhodu. Pokud se odvážíte vylézt až na vrchol této kdysi strážní věže, dostane se vám neskutečná podívaná na medinu.

Katakomby

^nahoru

Nákupy v Sousse

Pokud umíte alespoň něco z nějakého světového jazyka, nebudete mít problém se domluvit, poněvadž místní trhovci mluví téměř všemi používanými jazyky (francouzsky, anglicky, španělsky, německy,…) – a vy je můžete všechny smíchat dohromady, pokud je vám libo J.

Medina zahrnuje trh (souk), umístěný ve samotném středu města. Stará část města obsahuje orientální bazar, kde protokol vyžaduje smlouvání nebo dokonce výměnu zboží za zboží.

Centrum Soula hned za trhem (soukem) má předem určené ceny a proto je užitečné pro vytvoření odhadu, jakou cenu se máte snažit uhádat na tradičním trhu (a samozřejmě tam není žádná legrace ze smlouvání).

Všechno je celkem levné. Při smlouvání je třeba si ujasnit, co chcete za zboží zaplatit. Obchodník vám nabídne cenu, se kterou vy nebudete souhlasit a nabídnete, že zaplatíte polovinu. Potom vyjednávejte, můžete si zahrát trochu divadélko (stejně jako sami prodejci) a užijte si obchodování.

Neztrácejte svůj ani jejich čas, pokud nemáte v úmyslu nic koupit. Zdvořile a s úsměvem jim objasněte, že nemáte zájem, nebo třeba, že nemáte peníze nazbyt. Nicméně, pokud se vám vysmlouvaná cena zdá i tak vysoká, nejste povinni smlouvané zboží koupit.

Nepřemýšlejte na cenou, potom co jste zaplatili. Uvědomte si, jaký jste udělali dobrý obchod a kolikrát víc byste zaplatili v obchodě ve vaší zemi.

^nahoru

Jídlo v Sousse

Dva lidé mohou dostat dobré jídlo za 10 dinárů (125 Kč) i méně (přijde na to, kde se rozhodnete jíst), ale ceny nebývají nijak závratné. V jídelních zařízeních se nedohaduje cena.

^nahoru

Pití v Sousse

Pro jistotu se vyhněte pití jakékoli vody z veřejného vodovodu a používejte zdravotně nezávadnou vodu z uzavřených láhví (jsou velmi levné, za cca. 0.200 až 0.400 TND (2.50 až 5 Kč) za 0.5 litru, 0.300 až 0. 650 (4 až 8 Kč) za 1.5 litrovou láhev). Nesycená (neperlivá) voda je nejoblíbenější, , a říká se jí „minerálka“ tedy „eau minerále“. Perlivá voda je taky k sehnání, ale musíte výslovně požádat o vodu s plynem (eau avec gaz) nebo Garci (nejvýznačnější výrobce).

Kolu můžete očekávat v relaci od 0.800 až 1.5 dináru (10 – 20 Kč), podle toho jestli ji budete kupovat v supermarketu nebo v hotelovém baru.

Mezi místními obyvateli je nejoblíbenějším nápojem čaj, v místních kavárnách a restauracích rozmístěných po městě jsou k dostání různé čajové speciality. Oblíbeným druhem čaje mezi místními je au menthe (čaj s mátovými lístky a cukrem) a také aux ammandes (čaj s drcenými mandlemi a mandloňovou esencí). Většina Tunisanů při pití čaje kouří vodní dýmku, místně nazývanou „čiča“. Čaj můžete také dostat, nebo lépe řečeno na něj být pozváni, pokud budete kupovat něco drahého na trhu (přes 60 – 70 dinárů, tedy 750 až 900 korun).

Jako většina muslimských měst, i v Sousse jsou alkoholické nápoje nesnadno dostupné a poměrně drahé, i vzhledem k nízké poptávce. Některé kavárny a supermarkety prodávají víno a pivo, protože i někteří místní rovněž pijí tyto nápoje. Předpokládejte cenu okolo 2 nebo 3 dinárů za 0.3 láhev místního piva (vždy značky Celtia) a 2 až 12 dinárů za láhev vína z místních vinic v potravinových prodejnách, v barech i dvojnásobek. Tvrdý alkohol je téměř nemožné dostat, a pokud se vám to povede, pak za výrazně vysokou cenu (dokonce dražší než ve Skandinávii), poněvadž místní se mu vyhýbají jako čert kříži. Nejlepším místem pro vás bude nejspíš hotelový bar (3-6 dinárů za 50 ml vodky nebo ginu) nebo jeden ze supermarketů řetězce Magasin General (státem provozované obchody, jediné které mají licenci k prodeji tvrdého alkoholu – jeden najdete na 7 November Avenue, třídě 7. listopadu, poblíž hotelu Sousse Palace). Láhev whisky nebo ginu dostanete za 80 – 120 dinárů (1000 – 1500 Kč). V pátek je prodej alkoholu zakázán.

^nahoru

Ubytování v Sousse

Nesrovnávejte kategorie přímo s evropskými nebo americkými hotely. Místní hotely jsou srovnatelné s evropskými s ohodnocením o hvězdičku nebo dvě menším. Západním turistům se proto doporučují hotely 4- nebo 5-hvězdičkové.

Střední třída

Hotel de Paris. Do puntíku čistý i když poněkud sparťansky zařízený hotel poblíž hlavního vchodu do mediny. Malé jednolůžkové pokoje od 13 TND neboli 165 Kč.

Abou-Nawas Boujaafar (4-hvězdičkový). Skvělé jídlo a obsluha. Přímořské centrum s vnitřním, na 30° C vyhřívaným bazénem s mořskou vodou, plus další venkovní bazén a soukromá pláž. 3 restaurace. Interiéry z 80. let ve stylu art-deco, přesto cenově dostupné. 5 minut pěšky od mediny a všech dopravních uzlů.

^nahoru

Jak se chovat bezpečně v Sousse

Zde vám nehrozí nebezpečí chodit sama/sám v kteroukoliv hodinu. Ve většině ulic je čilý ruch až pozdě do noci. Pokud budete brát ohled na místní, budou i oni respektovat vás. Kriminalita je v městě nízká, i přesto že některé čtvrti města se mohou zdát ošumělé a vhodné pro kriminální činnost.

Zmatky a slovní potyčky jsou běžné v souku (na trhu) v medině. Kupci se usilovně snaží ukazovat svoje zboží a obchody, aby zjistili, o co mají turisté zájem. Musíte si na tento chaotický duch trhu zvyknout, abyste mohli mít nějakou zábavu z nakupování po místním způsobu. Nezapomínejte být milí a usmívat se. Věčné nabídky a pokřiky obchodníků vás mohou obtěžovat, ne však přivodit újmu na zdraví.

Ženy by se ve vlastním zájmu měli vyhnout oblasti červených lucerniček v severozápadní části mediny, do které se vchází mezi dvěma překrývajícími se zdmi , které jasně oddělují tuto ulici lehkých žen od zbytku města. Osamocené ženy mohou být vystaveny nepříjemným, upřeným pohledům, nicméně jde spíše o zvědavost než o nebezpečí ze strany místních mužů.

^nahoru

Výlety do okolí Sousse

Římský amfiteátr v městě El Jem (El Džem), cirka 70km jižním směrem od Sousse, lépe zachovaný než Koloseum v Římě. Zde se mimo jiné natáčeli některé záběry z velkofilmu Gladiátor.

Port El Kantaoui je letovisko a přístaviště postavené hlavně pro turisty a jejich přepravu. Povídá se o něm jako o „turistické pasti“ i jako o opravdové zajímavosti, tak či onak poskytuje dobrou síť občerstvení pro turisty v restauracích a barech. Je tu i zoo, i když lepší najdete v městě Figuiera, a také aquapark.

Figuiera Zoo. V něm je o zvířata dobře postaráno. Ač ne v původním, běžném prostředí, vidět lvy a slony a Africe stojí za to.

Průzkumník Sahary je dvoudenní turistické dobrodružství o celkové délce okolo 1200 kilometrů, vedoucí až na okraj pouště. V jeho rámci navštívíte El Jem, berberské jeskyně, slaná jezera a projížďku na velbloudím hrbu po Sahaře při západu slunce.

^nahoru