Kartágo

>>> aktuální nabídka zájezdů do Tuniska <<<

Ruiny Kartága najdete v Tunisku, 15 km severně od Tunisu. Město fénické a punské (=kartaginské) doby od 6. století př.n.l. bývala základna mocné obchodní říše, rozpínající se přes celé jižní Středozemí a byla domovem více než půl milionu lidem. Její nejslavnější generál byl Hannibal, jenž přešel Alpy, aby se mohl utkat s Římany. Hannibal zaznamenal první významnou porážku v bitvě u Zamy 202 př.n.l., poslední bitvě druhé punské války. Potom po více než 50 letech přísné kontroly z Říma byly konečně napadeni v 3. punské válce. Obyvatelé bránili město proti Římské říši v roce 146 př.n.l., ale prohráli. a punské Kartágo bylo srovnáno se zemí na povel Senátu. Město bylo obnoveno Římany a o století později bylo Kartágo prohlášeno hlavním městem římské provincie Africa. Dnes na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Jak se dostat do Kartaga

Jeďte úzkokolejkou TGM na lince z Tunisu do stanice Carthage-Hannibal.

^nahoru

Cestování po Kartagu

Pěšky. Oblast je rozsáhlá a při jejím prohlížení se zadýcháte a zapotíte, obzváště pak v horkém dni.

^nahoru

V Kartagu stojí za vidění

Z původního Kartága velmi málo, zejména z punských budov nezůstal kámen na kameni.

Antoninovy lázně. Ruiny největších římských lázní mimo Řím samotný. Prohlídka je možná s komentářem v několika jazycích. 5 + 1 dinár za práva na fotografování. Důležité: je zakázáno fotit směrem k prezidentskému paláci. Pokud tak učiníte (ať vědomě či nevědomě), můžete skončit ve vězení až na 3 roky, tím spíše cestujete-li sami.

Museum Kartága. Velká část zbytků vykopávek z ruin je uložena právě tady v tomto jeskyňovitém museu na kopci Byrsa. Dokumentuje jak punské, tak římské období. Otevírací doba 8:30 – 17:30 (v létě do 19:00), vstupné 4.2 TD.

Acropolium (Katedrála sv. Ludvíka) na vrcholku kopce Byrsa. Dokončena r. 1890.

Památník a hřbitov spojeneckých obětí 2. světové války v severní Africe. Severně od Kartága, 5 minut pěšky od stanice Amilcar. Otevřeno denně (s výjimkou mezi 25. prosincem a 1. lednem) od 9 do 17 hodin. Hřbitov je místem posledního odpočinku 2841 amerických vojáků, padlých během války v severní Africe. Na pomník jsou vyryta jména těch 3724 Američanů, jejich těla nebyla nikdy nalezena nebo nebyla identifikována. V prostoru okolo památníku se nacházejí obrovské mozaikové a keramické mapy zobrazující vojenské operace v Africe. Vstup zdarma.

^nahoru

Nakupování v Kartagu

V Tunisku jsou k dostání mnohé výrobky z kůže, od kabelek po pudřenky. Bývají levnější než v Evropě nebo v Americe a výběr je velmi široký.

Také můžete nakoupit mnoho ručně vyráběných předmětů, charakteristických pro arabské země.

^nahoru

Pití v Kartagu

Hotel Villa Didon, vedle hlavní kartaginských ruin, nabízí stylový salónek a terasu s úchvatným výhledem na okolí. Velmi příjemný pro večerní posezení u sklenice vína nebo piva.

^nahoru

Kam pokračovat z Kartaga

Sidi Bou Said – toto okouzlující město je jen o několik zastávek dál než Kartágo a nabízí skvělé restaurace a místa pro pozorování západu Slunce.

^nahoru