Základ o Tunisku

Tunisko je země v severní Africe, která je u pobřeží Středozemního moře v úplném středu Středomořské Afriky. Tunisko leží přímo na jih od Itálie a Malty. Hraničí s Libyí na jihovýchodě, s Alžírskem naopak na západě.

Administrativní členění

24 gubernií: Ariana (Aryana), Beja (Baja), Ben Arous (Bin ‘Arus), Bizerte (Banzart), El Kef (El Kaf), Gabes (Gabis), Gafsa (Gafsah), Jendouba (Jandouba), Kairouan (Al Qayrawan), Kasserine (Gasryn), Kebili (Guebilli), Mahdia (Al Mahdiya),Mannouba (Mannouba), Medenine (Midnin), Monastir (Munastir), Nabeul (Nabul), Sfax (Safaqis), Sidi BouZid (Sidi BouZid), Siliana (Siliana), Sousse (Soussa), Tataouine (Tatawin), Tozeur (Touzer), Tunis, Zaghouan (Zaghwen)

Jazyk

Arabština je oficiální jazyk v Tunisku, ale v obchodní a turistické mluvě se dodnes používá i francouzština, jako pozůstatek francouzské koloniální nadvlády do roku 1956. Angličtina zde není tak použitelná, lze se jí domluvit téměř výhradně v hlavních turistických centrech.

Klima, počasí v Tunisku

Mírné na severu, obvyklé chladno a deštivo v zimě a horko a sucho v létě, na jihu poušť.

V srpnu jsou denní teploty většinou přes 40 °C, začátkem září pak klesají na 30-35°C a jsou i dny kdy je jen 26°C. Teplota moře je pořád stejná 30 – 33°C Noční teploty v srpnu jsou okolo 30°C, v září pak 20-26°C. Na Cap Bonu prší častěji než ve vnitrozemí, většinou však v noci. První dny se určitě od vody nehnete dřív než po 18 hod.

V Tunisku nepřetržitě prší od 25. ledna do konce března, pak zase v dubnu fouká mistrál, hezky je tak od půlky června ( hezky je myšleno slunce a teploty nad 30°C ) V listopadu jsou teploty ještě okolo 26°C. Nejezděte na přelomu období, tedy třeba zaří/říjen, protože v září teploty kolísají 28-35°C a v říjnu už jdou pod 28°C a pokud se aklimatizujete na 35°C bude vám při 26°C zima. Koncem srpna se stmíva kolem 18.35 tma jde rychle, tak za 15-20 minut tj. v 19 hod není nic vidět. Slunce vychází kolem 5.45 nejkrásnější je východ slunce z moře.

Terén

V severní části hory, suchá centrální rovina, polo-vyprahlý jih zasahuje až do Saharské pouště.

Rozdíly v nadmořské výšce

Nejnižší bod: Shatt al Gharsah -17 m.n.m.
Nejvyšší bod: Jebel ech Chambi 1544 m.n.m

Novodobá historie

Nezávislost
20. březen 1956 (osamostatnění od Francie)

Státní svátek
Den Nezávislosti, 20. březen (1956)

Po oddělení od Francie v roce 1956 ustanovil prezident Habib Bourguiba přísný režim jedné politické strany. Ovládal zemi 31 let, potlačoval islámský fundamentalismus a zavedl práva pro ženy, na rozdíl od všech ostatních arabských států. V poslední době zastává Tunisko v mezinárodních vztazích mírný, neangažovaný postoj. Co se týče vnitropolitické situace, stát se i nadále snaží omezit rostoucí snahy o liberalizaci politické scény.