Města

Bizerte

Bizerte se nachází v Tunisku, na severním pobřeží cca. 100 km od Tunisu.

Djerba

Djerba je ostrov v jižním Tunisku s překrásnými písečnými plážemi a obdivuhodnou, pokojnou a tichou krajinou. Bez víz sem mohou přijet občané USA, Kanady, Evropské Unie a několika dalších evropských států. Příletové vízum se poskytuje Australanům. Občané Nového Zélandu musí mít potvrzené vízum předem.

Dougga

Dougga je malé město na severu Tuniska, ve kterém stojí pozůstatky římského osídlení, dnes součást Světového dědictví UNESCO.

Douz

Douz je malé město ve střední části jižního Tuniska. Mluví se o něm jako o „Bráně do Sahary“. Douz je oblíbený cíl cesty pro turisty, kteří chtějí poznat opravdovou poušť, ať už na hřbetu velblouda nebo v motorizované čtyřkolce.

El Jem

El Jem je maloměsto ve výchdní části země, ve kterém se nacházejí zbytky římského amfiteátru, který je součástí seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

El Kef

El Kef (neboli Le Kef, arabsky الكاف‎) je menší z velkoměst tuniského severozápadu. Město je postaveno na jižním straně hory Jebel Dyr, která je součástí pohoří Tebersouk, neboli východního konce vysokého pohoří Atlas. El Kef je zapadlé město, tudíž nabízí Tunisko v jeho původní, nefalšované podobě. Jsou zde velmi zajímavá místa k vidění, a taky je město praktickým opěrným bodem pro jednodenní výlety do okolní oblasti.

Hammamet

Jedno z turisticky oblíbených letovisek v Tunisku.

Kairouan

Kairouan je město v Tunisku. Arabsky القيروان (neboli také Kairwan, Kayrawan, Al Qayrawan) je posvátné město muslimů, v pořadí významnosti čtvrté (po Mekce, Medině a Jeruzalémě ) poutní místo islámu. Říká se, že sedm návštěv tohoto města jsou odpovídají jedné návštěvě Mekky. Městské prostorné mešity a slavná kulturní historie zapříčinily jeho přidání do seznamu světových kulturních památek UNESCO.

Kartágo

Ruiny Kartága najdete v Tunisku, 15 km severně od Tunisu. Město fénické a punské (=kartaginské) doby od 6. století př.n.l. bývala základna mocné obchodní říše, rozpínající se přes celé jižní Středozemí a byla domovem více než půl milionu lidem.

Kerkouane

Kerkouane (nebo také Kerkuane) je v Tunisku. Velkoměsto za dob Féničanů a Kartaginců bylo opuštěno pravděpodobně již v 3. století př.n.l. a proto se nestalo obětí římského drancování. Jako takové je pravděpodobně jediný exemplář svého druhu, který ještě existuje. Zajímavé z hlediska plánování města, poněvadž si dodnes můžeme prohlédnout obvodové zdi domů. Město samotné i jeho pohřebiště jsou zařazeny na seznam Světového dědictví UNESCO.

La Goulette

La Goulette najdete na pobřeží, severně od Tunisu. Cesta taxíkem z Tunisu trvá zhruba 15 minut a stojí okolo 5 dinárů (65 Kč). 200 metrů od centra stojí stanice vlaků. La Goulette je mimo jiné také přístav pro výletní plavby.

Matmata

Matmata je vesnice na jihu Tuniska, známá pro svá troglodytí obydlí (jeskyně). Několik scén z více částí série Star Wars (Hvězdné války) se natáčelo právě tady.

Metlaoui

Metlaoui je město v Tunisku. Jeďte pomocí „louage“ (sdíleného taxi) z pouštního města v oáze Tozeuru do zaprášeného a fosfátového města Metlaoui, vzdáleného asi 45 minut cesty. Požádejte řidiče ať vás vysadí u „la gare de train“.

Monastir

Monastir je starověké město, jehož původ se datuje až do doby fénického osídlení. Je v něm umístěn impozantní ribat (bývalá vojenská pevnost) a Mauzoleum prezidenta Bourguiby.

Port El Kantaoui

Port El Kantaoui je prosperující předměstí města Sousse a letovisko v Tunisku. Port El Kantaoui je turistický komplex a také oblíbená obytná čtvrť, která byla za tímto účelem postavena v roce 1979. Je umístěn 10 kilometrů severně od Sousse. Rozpíná se okolo přístaviště, a místní budovy kopírují vzhled tradičních staveb, spolu s úzkými uličkami a oblouky. Je to také pochopitelně nejdražší residenční čtvrť v Sousse, kde průměrný dům stojí i přes 300 000 dinárů (3,75 milionu Kč).

Sidi Bou Said

Sidi Bou Said je vesnice v Tunisku. Vesnice je vcelku malá, a vy můžete projít takřka všechny ulice během dvou tří hodin. Na vrcholu kopce se můžete rozhlédnout po okolí a shlédnou celý záliv rozprostírající se kolem.

Sousse

Sousse (سوسة Susa) je jedno ze starších měst v Tunisku, ve kterém najdete hodnověrnou medinu, která patří na seznam UNESCO památek Světového dědictví. Je to oblíbený turistický cíl, zejména pro Rusy, Srby, Brity, Němce a východoevropany. Mimo to je umístěn na pobřeží, vybaveném upravenými plážemi a tyrkysovým mořem.

Sufetula

Sufetula (nebo také Sbeitla) je dobře zachované římské město ve středozápadním Tunisku.

Tozeur

Můžete sem snadno dorazit nočním vlakem z Tunisu. Mnoho dálkových autobusů směřujících na jih jede i do Tozeuru.

Tunis

Tunis je hlavní město Tuniska. Umístěn na středomořském pobřeží, ale s nedostatečnými kapacitami kvalitních a upravených pláží, byl Tunis uchráněn před masivním rozšířením turistických zájezdů přes cestovní kanceláře, a to zejména v severní a jižní části města. Při počtu obyvatel o něco menším než 700 000 obyvatel vám celé město připadne malé a kompaktní. Není zde mnoho pamětihodností, které by k Tunisu patřily jako Eiffelova věž k Paříži. Nicméně, Kartágo je odsud snadno přístupné a místní trh je jeden z nejtradičnějších a nejpoklidnějších v celé severní Africe.