Port El Kantaoui

>>> last minute zájezdy do Port El Kantoui <<<

Port El Kantaoui je prosperující předměstí města Sousse a letovisko v Tunisku. Port El Kantaoui je turistický komplex a také oblíbená obytná čtvrť, která byla za tímto účelem postavena v roce 1979. Je umístěn 10 kilometrů severně od Sousse. Rozpíná se okolo přístaviště, a místní budovy kopírují vzhled tradičních staveb, spolu s úzkými uličkami a oblouky. Je to také pochopitelně nejdražší residenční čtvrť v Sousse, kde průměrný dům stojí i přes 300 000 dinárů (3,75 milionu Kč).

Port El Kantaoui – informace o čtvrti Port El Kantaoui


port-el-kantaoui-01.jpg

V zásadě je tam pobřeží, hráz a z ní vybíhající molo ve tvaru podkovy, kde kotví jachty, náměstí uprostřed přístavu a brána, za kterou najdeme další náměstí, na němž stojí zpívající fontána, obchody i restaurace. Severně leží pak golfové hřiště a dvě time-share obytné zóny, zrovna tak jako bezpočet hotelů. Směrem na jih dojdeme k velkému zábavnímu parku (Hannibal Park) a dvěma hotelům. Na obou stranách přístavu jsou k dispozici parkoviště. Najdeme zde i silnici, která oddělují přístav od vlastního Kantaoui, v němž jsou vily význačných a finančně zajištěných obyvatel Sousse a také aquapark.

Jak se dostat do Port El Kantaoui

Město je předměstím blízkého Sousse, pročež všechny tipy, jak se dostat do Sousse platí i pro Kantaoui. Pokud nepřijedete jako část výpravy s cestovní kanceláří ze Sousse, můžete sem přijet i taxíkem z vlakového nádraží nebo od mediny (domluvte cenu na 5 až 6 dinárů předem). Nebo můžete využít rikšy, místně nazývané tuk-tuk, bývají ve fialové barvě a cena se pohybuje okolo 2 – 2.5 dináru. Je možné se sem dopravit i turistickým vlakem za cenu 2.5 dináru.

Pokud připlujete lodí, musíte se nahlásit jak v kanceláři přístavního kapitána v loděnici, kde zaplatíte přístavní daň, tak u místní celní správy. Obojí najdete v přístavu, hned vedle doků. Mějte na paměti, že musíte kontaktovat přístav před příjezdem, a to čistě z praktických důvodů, počet míst ke kotvení je totiž omezen, zejména během hlavní sezóny. Výše přístavní taxy se liší podle ročního období, a bohužel, úplatkářství je zde téměř na denním pořádku.

^nahoru

Kde se v Port El Kantaoui najíst

Podél pobřeží a v okolí fontány najdeme řadu různých kaváren a restaurací. Mimo to je zde také hausboot restaurace, která kotví trvale v docích a nazývá se Neptune VI. Ačkoli zde najdeme velké množství jídelních zařízení všeho druhu, pestrost výběru na jídelním lístku je poněkud omezená – většina restaurací soustředí hlavní část nabízených pokrmů na rybí speciality, na běžném jídelním lístku pak najdete 7 – 8 rybích chodů, 4 – 5 hovězích steaků a 2 – 3 jídla, jejichž základem je kuřecí maso. Můžete počítat s cenou mezi 15 a 20 dináry za jídlo na jednu osobu. Co se týče tradičních tuniských potravin, výběr je docela omezen, poněvadž je ve městě pouze jedna restaurace nabízející tradiční pokrmy (Restaurant Familial). Nalézá se zastrčená v úzké uličce za doky. Restaurace i kavárny mají otevřeno i během ramadánu.

^nahoru

Kde se v Port El Kantaoui napít

Pitná voda v Sousse, Hammam-Sousse a Kantaoui je vyšší kvalty než ve zbytku Tuniska, nicméně se i tak nedoporučuje ji pít kvůli vysokému obsahu dusičnanů a chlóru. Balená voda je levná (0.300 až 0.600 dináru za 1.5 litru) a je snadno dostupná v supermarketech (tři supermarkety najdeme v přístavu – všechny na náměstí u přístavní brány, a navíc jeden supermarket na křižovatce dvou hlavních cest vedoucích po Kantaoui, vedle vchodu do přístaviště) nebo v restauracích (1.5 – 2.5 dináru za 1 litr).

Mnohé restaurace v okolí přístavu podávají i alkoholické nápoje (najdete je jednoduše, protože všechny na svých budovách uvádějí na cedulích, že jsou jediní v oblasti, kteří prodávají alkohol). Většina z nich zavírá kolem půlnoci. Převážně bude v nabídce pouze jeden druh piva (v Tunisu vařené značky Celtia) v cenové relaci okolo 2.5 dináru za 0.3 litru a dva nebo tři druhy vína místní provenience. Pokud budete mít štěstí, narazíte ale i na produkty místního mini-pivovaru Brau Haus, kterých je v Tunisku co by spočítal na prstech jedné ruky. Prodává se mimo přístav, vedle vchodu do Hannibal Parku a Hannibal Paláce, na křižovatce dvou hlavních silnic města. Jediný obchod, kde jsou k dostání lihoviny je vládou vlastněný Magasin General, umístěny nedaleko přístavní brány (otevřeno od soboty do čtvrtka, s výjimkou trvání ramadánu, kdy je otevřeno jen v pondělí).

^nahoru

Ubytování v Port El Kantoui

Váš výběr je omezen hotely vyšší třídy, time-share prázdninové apartmány nebo vily k pronajmutí. Většina hotelů je hodnocena 5 hvězdičkami (srovnatelná úroveň s 3-4 hvězdičkovými hotely v Evropě, a to jak v kvalitě i ceně).

Obytná čtvrť u moře a sídliště u zahrad jsou dva hlavní vilové komplexy pronajímané systémem time-share, tzn. že platíte tu část ceny provozu domu, jakou část roku v něm pobýváte a tím se stáváte dočasnými majiteli. Tam vám budou nabídnuty, kromě slev na dlouhodobý pobyt, i pobyty jako v hotelu, ale na dobu o délce víkendu. V těchto oblastech jsou v rámci ubytování i soukromé pláže a bazény.

Hotel Kanta – celkem běžný hotel usazený kousek od pláže. Hotel provozuje vlastní dopravu zdarma na svoji pláž, ale je to pouze 5 minut cesty pěšky. Neobvykle výstřední golfové hřiště k dispozici hned před hotelem. Některé apartmány v zadní části hotelu v prvním a druhém patře mají balkóny směrem na bílou zeď.

Hannibal Palác – nevýrazný, 5-hvězdičkový (podle místního standardu) hotel z 80. let, s prostornými, čistými a pohodlně zařízenými pokoji, většinou i s balkónem a výhledem na moře. Obsluha je zde někdy nezdvořilá, ceny za jídlo a pití jsou vysoké.

Palác Nahrabá – další 5-hvězdičkový hotel, podobný Hannibal Paláci, ale modernější, i obsluha je schopnější a ochotnější.

^nahoru